Základy fotografování pod vodou

K určitým základům podvodní fyziky a jejich znalosti se fotograf může a musí stále vracet. To mu dopomůže porozumět technikám, díky kterým jsou jeho obrázky stále lepší. Reflexe, refrakce, extinkce, absorbce, difúze a aderace jsou proto pojmy, které musí každý podvodní fotograf znát. Vezměme třeba světelný paprsek, který je vyzářen Sluncem a pohybuje se rychlostí […]

K určitým základům podvodní fyziky a jejich znalosti se fotograf může a musí stále vracet. To mu dopomůže porozumět technikám, díky kterým jsou jeho obrázky stále lepší. Reflexe, refrakce, extinkce, absorbce, difúze a aderace jsou proto pojmy, které musí každý podvodní fotograf znát.

Vezměme třeba světelný paprsek, který je vyzářen Sluncem a pohybuje se rychlostí 300000 kilometrů za vteřinu k Zemi. Tento elektro-magnetický paprsek není nic víc, než vlnový pohyb, který se pohybuje miliardtinou milimetru kupředu. Tyto vlnové délky jsou udávány v nanometrech (nm) a jeví se lidskému oku jako světlo, které my označujeme jako bílé. Vedeme-li ale náš světelný paprsek přes sklo, rozloží se do svých spektrálních barev. Tato barevná tabulka sahá (ve viditelné oblasti) od fialové přes modrou, zelenou, žlutou, oranžovou až po červenou. Každá barva má jinou vlnovou délku. Např. fialová 350 nm, červená 700 nm. Při vstupu do zemské atmosféry je náš světelný paprsek již trochu oslaben ve své intenzitě. I přes kapky vody a částečky nečistot ve vzduchu dopadne bez problémů na vodní hladinu. A zde začíná jeho dobrodružství.

Reflexe

Podle polohy slunce nad obzorem je světelná energie neboli světelné paprsky, více nebo méně reflektovány – odráženy. Vždy tedy vniká jen část dopadajícího světla do vody. Není ale správné si myslet, že používáním blesku můžeme toto téma škrtnout. Nejlepšími předpoklady pro snímky smíšeného světla jsou: přiroze¬ně zářící slunce a modré nebe a to při potápění v poledne při klidném moři. Je-li slunce již hodně nízko, jako je tomu ráno nebo na večer, je ztráta světelné energie až 20 procent. Je-li neklidné moře, dochází k dalšímu zhoršení světelných poměrů. Tím, že se stále mění vstupní úhel, se může stát, že podíl reflektovaného světla se zvětší ještě o dalších 40 procent. Samozřejmě si fotograf nemůže vybírat jen ty nejlepší dny. Ale protože ví, co má za následek reflekce, vybere si nejlepší denní dobu a chráněné místo k potápění, nebo v případě opravdu špatného počasí si zvolí raději makroobjektiv místo širokoúhlého objektivu.

Refrakce

Měl-li náš světelný paprsek aspoň trošku štěstí a našel si cestu přes vodní hladinu, není jeho dobrodružství ještě zdaleka u konce. Na základě rozdílných indexů lomu ve vzduchu (1,00) a vody (1,33) je lámán od přechodu jednoho média k druhému, to znamená odkloněn. Toto tzv. zvednutí obrazu způsobí v našemu oku i objektivu jako zdánlivé zkrácení vzdálenosti o čtvrtinu.
Fotograf musí vědět, že všechny předměty se zdají pod vodou bližší a větší. S těmito fenomény mají především začínající fotografové problémy, protože žádný začátečník nedokáže přesně odhadnout vzdálenost. V naší sérii ještě prozradíme pár triků, jak si každý může trénovat své oko a odhad vzdálenosti.

Extinkce

Poté, co je náš paprsek odkloněn a zlomen, okrádá ho ještě voda o jeho intenzitu a sílu. Přitom se změní jeho energie na teplo. Ale podívejme se nejdříve na skutečnost, jak se s každým metrem hloubky filtrují barvy. Této selektivní absorpci padnou za oběť již po třech metrech světelné cesty ve vodě červené barvy, v hloubce 10 metrů pak barva oranžová a v 30 metrech barva žlutá. Zelená a modrá vydrží nejdéle. Výpovědi potápěčů ukazují, že při dobrých podmínkách jsou v hloubce 400 metrů přítomny zbytky denního světla. Ještě bych zde chtěl přesněji vysvětlit pojem světelná cesta, protože je zde mnoho nejasností. Jestliže budete fotografovat model v červeném potápěčském oble-ku, ztratí oblek barvy a nezáleží na tom, jestli jsou snímky pořizovány v hloubce 3 m s odstupem 1 m, nebo v hloubce 1 m s odstupem 3 m. Za absorpci barev je zodpovědná cesta, kterou musí světlo překonat. Toto platí samozřejmě i pro fotografování s bleskem.

Je nutné si uvědomit, že i v malých hloubkách je nemožné dělat správně barevné fotografie bez blesku! Ve vzdálenosti 1,5 metru už červená není červená, i když máte ten nejsilnější blesk. Podívejme se na světelnou cestu, a už zde máme řešení hádanky. Tato od blesku vyzářená energie putuje k motivu a zpět k objektivu, čímž je dosažena hranice tří metrů.

Difuse

Jestliže se u extinkce jednalo o to pochopit podstatu ztráty barev, má pochopení difuse pro fotografa stejný význam sladká voda, ale i voda mořská není nikdy čistá. Všechny vody obsahují obrovská množství částic, které jsou organického nebo anorganického původu. Všechny odrážejí dopadající světlo do různých směrů, což se označuje jako difúze, neboli roztroušení záření. To má za následek, že vedle všeobecného oslabení energie dochází ještě ke snižování kontrastu. Velikost difuse závisí na stupni znečištění vody. Proti kvalitě vody je fotograf většinou bezmocný – v opačném případě může ještě počet rozptýlených částic zvětšit tím, že není perfektně vyvážen a tyto nečistoty ještě více rozvíří. I přes všechny tyto překážky je možné zhotovit perfektní snímky. Fotograf musí vědět, že vzdálenost mezi fotoaparátem a motivem má být tak malá, jak je to jen možné. U velkých objektů a scenérií je tedy předpokladem použití širokoúhlého objektivu, rozhodující je ale i vhodná technika blesku pro danou situaci.

Totální reflexe

K podvodní fyzice patří také objev, který není vždy žádoucí, ale často se ho používá, aby se snímkům dodalo kreativity. To, co už je nám známé z reflexe, se stává opět, když náš již silně oslabený světelný paprsek, míří po průchodu vodou a odrazu zpět k hladině. Je-li úhel paprsku větší než 48,5 stupňů, je vrácen ve stejném úhlu zpět. Je-li menší než 48,5 stupňů, vystoupí z vody. Totální reflexe se dá dobře pozorovat, když svého potápěčského partnera plovoucího těsně pod hladinou budete pozorovat ze strany tak, aby se dosáhl mezní úhel. Při klidném vodní hladině se tělo potápěče zobrazí ostře a jasně jako v zrcadle. Je-li však voda v pohybu, roztrhá zrcadlový obraz a vytvoří u ostrých barev skoro abstraktní tvary. Jeden nedostatek však totální reflexe má. U snímků pořízených za umělého osvětlení nejsou vidět partnerovi oči.
Je-li obličej potápěče za maskou fotografován příliš ze strany nebo osvícený například bleskem, nevnikají světelné paprsky sklem do masky a co je za ním zůstává černé. Abychom se tomu vyhnuli, musíme objekt osvítit čelně nebo musíme blesk namířit na obličej modelu.

Aberace

Byla by chyba ukončit téma fyziky, aniž bychom nemluvili o aberaci. Jako aberace se označuje odchylka světelného paprsku, který je na své přímočaré cestě vodou do čelního skla před objektivem zlomen a je při vystoupení do vzduchu před fotoaparátem zlomen znovu. Tím to ale ještě není skončeno! Paprsek ještě vnikne do optického systému, kde je zlomen ještě jednou.

Širokoúhlý, ale ještě lépe super širokoúhlý objektiv zlepšuje tuto chybu, obzvlášť je-li způsobena špatnými skly!

Kontaktujte
nás
+420 730 513 113
Darujte zajímavý dárek!

Poptávkový formulář

[recaptcha size:compact theme:dark]

Zavolejte mi zpět

Pošlete nám telefon a my Vám co nejdříve zavoláme zpět.

[recaptcha size:compact theme:dark]

Aktuality
Zobrazit

Poptávkový formulář

Chcete se stát potápěčem, nebo máte zájem o bližší informace? Vyplňte poptávkový formulář a my se Vám ozveme.
[recaptcha]