Když se zuby ocitnou pod tlakem

Choulostivější zuby a nebo zuby špatně ošetřené mohou u potápěčů při kolísaní tlaku způsobit bolestivé potíže. Naše spolupracovnice se snažila dostat tomuto problému na kloub. Vzduch si najde v zubu i tu nejmenší skulinku a snaží se ve všech takto spojených prostorách dosáhnout stejného tlaku. Zdravé zuby jsou chráněny zubní sklovinou a dásněmi, které nenechají proniknout […]

Choulostivější zuby a nebo zuby špatně ošetřené mohou u potápěčů při kolísaní tlaku způsobit bolestivé potíže. Naše spolupracovnice se snažila dostat tomuto problému na kloub.

Vzduch si najde v zubu i tu nejmenší skulinku a snaží se ve všech takto spojených prostorách dosáhnout stejného tlaku. Zdravé zuby jsou chráněny zubní sklovinou a dásněmi, které nenechají proniknout žádné cizí látky, tedy ani vzduch, do zubního jádra. Toto je ta ideální situace pokud mluvíme o zdravých zubech, skutečnost je bohužel trochu jiná. U 80 procent obyvatelstva zubní kaz spokojeně požírá zubní sklovinu a způsobuje kromě kosmetických i celou řadu dalších komplikací.

Při pomalém sestupu potápěče pod hladinu nebo při déletrvajícím ponoru dojde k vy-rovnání tlaku i v těchto malých jeskyňkách. Jsou-li však tyto jeskyňky vyplněny zbytky jídla a nebo jejich ústí uzavírá tkáň, nemůže při vynořovaní dojít k vyrovnání tlaku s okolím a v zubních dutinách vzniká přetlak. Důsledkem je silný tlak na zubní nerv, který může být především u živého zubu velice nepříjemný. Tato akutní bolest (barodontalgie) vyžaduje setrvat v hloubce, ve které se právě nacházíte a počkat, dokud nedojde k vyrovnání tlaku v zubech. Kdo už tuto bolest pod vodou zažil, ví, kolik času uběhne, než se takto vyprovokovaná bolest opět uklidní. Každopádně dost dlouho na to, že by si člověk stihl odpykat celý seznam hříchů.

Barodontalgie se dělí podle příčiny do 4 tříd. Za prvé jde o akutní záněty zubní dřeně (pulpitis), které se projevují náhlou bodavou bolestí při snižování tlaku. Za druhé se jedná o chronický zánět kostní dřeně, který se při snižování tlaku ohlásí dlouhotrvající neustávající bolestí. Do třetí třídy je možno zařadit dlouhodobě neustávající bolesti při zvyšování tlaku, které jsou důsledkem zničení kostní dřeně u mrtvých zubů a konečně do třídy čtvrté zařadíme bolesti způsobené hnisavým ložiskem v oblasti zubního kořene, které jsou dlouhodobé, neustávající, a objevují se při jakékoliv změně tlaku.

Vliv změny tlaku na zubní systém není jenom nepříjemný, nýbrž může vést k trvalým nepříznivým změnám.Tento článek by měl být podnětem k rychlé návštěvě zubního lékaře. Důvod k okamžitému vytržení zubu to ale není. Tou nejlepší ochranou je ještě pořád pravidelné čistění zubů. Výplně, obzvlášť amalgam a umělé hmoty časem stárnou a začnou se od okrajů drolit. Pak dochází při potápění k průniku vzduchu touto puklinkou mezi výplní a zubní sklovinou. Nestihne-li se tlak při rychlém vynořování vyrovnat,tak je plomba vytlačována, vyplň se uvolní a opustí své místo. Jestliže byl váš zubař přinucen při ošetřování vašeho chrupu použít vrtačku, měli by jste nejméně 48 hodin vydržet bez potápění! Jedna rada na závěr. Informujte svého zubaře o svých potápěčských aktivitách. Měli by být u vás použity výplně ze zlata nebo keramiky, které se i pod vlivem většího tlaku nedeformují,což u těch levnějších (amalgam) není vyloučeno. Člověk se musí naučit o svých problémech mluvit, protože ne každý zubař je potápěč, ale každý den z vaší potápěčské dovolené s bolestmi zubu je ztracený den.

Kontaktujte
nás
+420 730 513 113
Darujte zajímavý dárek!

Poptávkový formulář

[recaptcha size:compact theme:dark]

Zavolejte mi zpět

Pošlete nám telefon a my Vám co nejdříve zavoláme zpět.

[recaptcha size:compact theme:dark]

Aktuality
Zobrazit

Poptávkový formulář

Chcete se stát potápěčem, nebo máte zájem o bližší informace? Vyplňte poptávkový formulář a my se Vám ozveme.
[recaptcha]