Když se zuby ocitnou pod tlakem

Choulostivější zuby a nebo zuby špatně ošetřené mohou u potápěčů při kolísaní tlaku způsobit bolestivé potíže. Naše spolupracovnice se snažila dostat tomuto problému na kloub. Vzduch si najde v zubu i tu nejmenší skulinku a snaží se ve všech takto spojených prostorách dosáhnout stejného tlaku. Zdravé zuby jsou chráněny zubní sklovinou a dásněmi, které nenechají proniknout […]

Choulostivější zuby a nebo zuby špatně ošetřené mohou u potápěčů při kolísaní tlaku způsobit bolestivé potíže. Naše spolupracovnice se snažila dostat tomuto problému na kloub.

Vzduch si najde v zubu i tu nejmenší skulinku a snaží se ve všech takto spojených prostorách dosáhnout stejného tlaku. Zdravé zuby jsou chráněny zubní sklovinou a dásněmi, které nenechají proniknout žádné cizí látky, tedy ani vzduch, do zubního jádra. Toto je ta ideální situace pokud mluvíme o zdravých zubech, skutečnost je bohužel trochu jiná. U 80 procent obyvatelstva zubní kaz spokojeně požírá zubní sklovinu a způsobuje kromě kosmetických i celou řadu dalších komplikací.

Při pomalém sestupu potápěče pod hladinu nebo při déletrvajícím ponoru dojde k vy-rovnání tlaku i v těchto malých jeskyňkách. Jsou-li však tyto jeskyňky vyplněny zbytky jídla a nebo jejich ústí uzavírá tkáň, nemůže při vynořovaní dojít k vyrovnání tlaku s okolím a v zubních dutinách vzniká přetlak. Důsledkem je silný tlak na zubní nerv, který může být především u živého zubu velice nepříjemný. Tato akutní bolest (barodontalgie) vyžaduje setrvat v hloubce, ve které se právě nacházíte a počkat, dokud nedojde k vyrovnání tlaku v zubech. Kdo už tuto bolest pod vodou zažil, ví, kolik času uběhne, než se takto vyprovokovaná bolest opět uklidní. Každopádně dost dlouho na to, že by si člověk stihl odpykat celý seznam hříchů.

Barodontalgie se dělí podle příčiny do 4 tříd. Za prvé jde o akutní záněty zubní dřeně (pulpitis), které se projevují náhlou bodavou bolestí při snižování tlaku. Za druhé se jedná o chronický zánět kostní dřeně, který se při snižování tlaku ohlásí dlouhotrvající neustávající bolestí. Do třetí třídy je možno zařadit dlouhodobě neustávající bolesti při zvyšování tlaku, které jsou důsledkem zničení kostní dřeně u mrtvých zubů a konečně do třídy čtvrté zařadíme bolesti způsobené hnisavým ložiskem v oblasti zubního kořene, které jsou dlouhodobé, neustávající, a objevují se při jakékoliv změně tlaku.

Vliv změny tlaku na zubní systém není jenom nepříjemný, nýbrž může vést k trvalým nepříznivým změnám.Tento článek by měl být podnětem k rychlé návštěvě zubního lékaře. Důvod k okamžitému vytržení zubu to ale není. Tou nejlepší ochranou je ještě pořád pravidelné čistění zubů. Výplně, obzvlášť amalgam a umělé hmoty časem stárnou a začnou se od okrajů drolit. Pak dochází při potápění k průniku vzduchu touto puklinkou mezi výplní a zubní sklovinou. Nestihne-li se tlak při rychlém vynořování vyrovnat,tak je plomba vytlačována, vyplň se uvolní a opustí své místo. Jestliže byl váš zubař přinucen při ošetřování vašeho chrupu použít vrtačku, měli by jste nejméně 48 hodin vydržet bez potápění! Jedna rada na závěr. Informujte svého zubaře o svých potápěčských aktivitách. Měli by být u vás použity výplně ze zlata nebo keramiky, které se i pod vlivem většího tlaku nedeformují,což u těch levnějších (amalgam) není vyloučeno. Člověk se musí naučit o svých problémech mluvit, protože ne každý zubař je potápěč, ale každý den z vaší potápěčské dovolené s bolestmi zubu je ztracený den.

Kontaktujte
nás
+420 730 513 113
Darujte zajímavý dárek!

Poptávkový formulář

Zavolejte mi zpět

Pošlete nám telefon a my Vám co nejdříve zavoláme zpět.

Aktuality

Ahoj potápěči!

Přijeďte se s námi potápět, posedět u grilu a poznejte nové potápěčské kolegy.

pro volné ponory OWD, AOWD a Rescue jsme připravili ponory na volné vodě s možností účastnit se v pátek večer Seawolf grilování přímo u vody, v areálu potápěčské lokality. A zveme všechny Seawolf potápěče, aby s námi strávili dva dny potápění a pohody u grilu. KDE: lom Bořená Hora u Sedlčan (Štětkovice) Na recepci potápěčského areálu o vás budou vědět, je potřeba se nahlásit a uhradit vstup: potápěč 200 Kč za den, doprovod 80 Kč. Ubytování pak s vámi vyřeším já. Areál není přístupný pro psy. V areálu je možnost občerstvení. KDY: v pátek 17.8. odpoledne a večer, sobota 18.8. celý den PROGRAM: Pátek 17. 8. AOWD příjezd potápěčů do 16 hodiny AOWD navigace AOWD noční ponor ostatní potápěči ponory večer grilování (maso a gril bude připraveno, nápoje vlastní) Sobota 18. 8. OWD a RESCUE příjezd potápěčů ve výcviku do 9 hodiny (pokud nebudou na místě již od pátku) OWD výcvik RESCUE výcvik ostatní potápěči ponory UBYTOVÁNÍ: Možnost ubytování v dřevěných chatkách po 3 až 5 osobách. Chatky zajistíme dle vašich předběžných potvrzení a to do možné kapacity. Spaní ve vlastních stanech (za poplatek) není problém. Chatky jsou spíše spartanské, doporučujeme spacák. VYSTROJENÍ: Ti, kteří budou ve středu na bazéně, mají možnost si část výstroje vyzvednout již po bazénu. Pro ostatní budeme v Podolí v pátek ráno od 7:30 hodin tak, abyste si mohli vše vyzvednout před prací. Vrácení výstroje: V sobotu odpoledne dle dohody nebo v pondělí mezi 9:30 a 16:30 hodin. PŘIHLÁŠENÍ: Na on-line přihlašovacím formuláři zadejte -Vyber si termín a aktivitu: Bořená Hora 17. - 18. 8. -Vyber si k jaké aktivitě se chceš přihlásit: Bořená Hora - jsem student OWD (resp: AOWD, Rescue) --- Na další straně dotazníku zadejte kterých ponorů se zúčastníte, kdy přijedete a zda chcete ubytování. Nebo mi zavolejte na tel: 739 284 416 a napište na anna.potapeni@seawolf.cz POZOR: Jsme omezeni počtem potápěčů, které můžeme vybavit a vystrojit. Stejně tak v lomu budeme muset postupně doplňovat vzduch do lahví. Přihlašujte se do středy 12:00, kontaktujte mě a doladíme detaily Zatím přeji krásný den a těším se na setkání při potápění Anna, Seawolf
Zobrazit

Poptávkový formulář

Chcete se stát potápěčem, nebo máte zájem o bližší informace? Vyplňte poptávkový formulář a my se Vám ozveme.